Haberler:

Soundhorus, bağımsız müzik platformu...

Türkçe sözlü pop müziğin sevilen ismi Bora Duran'ın "Döndüm" adlı yeni single çalışması tüm dijital müzik platformları ve güncellenen YouTube kanalında yayında...

Anadolu Rock ve Yeşilçam film müziklerinin efsane ismi Cahit Berkay'ın Büyük Gözaltı ve Yücel’in Çiçekleri albümleri tüm dijital müzik platformları ve YouTube'da yayında...

Soundhorus dijital dağıtım ağı güncellenerek yayına girdi.

BaBa ZuLa grubu Kariyerinin 25. Yılını 'HAYVAN GİBİ' Albümüyle Kutluyor.

Feridun Düzağaç'ın "İsimsiz Orkestra" eşliğinde seslendirdiği şarkılarından oluşan "Sakin" albümü yayımlandı.

Anadolu Rock Müziğin yaşayan en önemli gruplarından Moğollar'ın tüm dijital hakları Soundhorus tarafından korunmaktadır.

Soundhorus, bağımsız müzik platformu...

Nft Art / Enter projesi ile Müzikte Devrim Başlıyor. Haziran ayında açılacak olan platformda sanatçılar eserlerini NFT haline getirip, bağımsız olarak gelir elde edebilecek.

Akustika Sahne YouTube içerik stüdyosu İstanbul Akatlar'daki merkezimizde açıldı.

Reklam Müziği Klişeleri

Yaratıcılık denince ilk akla gelenlerden biridir reklam sektörü. Yine de bünyesinde bol bol klişe barındırır: Renksiz mutfaktaki kadın dağ gibi bulaşıkla didişirken renkli mutfaktaki kadının gülümseye

Reklam Müziği Klişeleri
2 Mayıs 2021

Yaratıcılık denince ilk akla gelenlerden biridir reklam sektörü. Yine de bünyesinde bol bol klişe barındırır: Renksiz mutfaktaki kadın dağ gibi bulaşıkla didişirken renkli mutfaktaki kadının gülümseyerek işi bitirmesi, herşey siyah beyazken birden reklamı yapılan ürünün ortaya çıkması ve dünyanın rengarenk olması, dişçinin her daim önlüğünün cebinde sakladığı diş macunu kutusunu pat diye çıkarıp hastasına tavsiye etmesi, otomobil şehrin sokaklarında süzülürken halkın coşkun sevgi gösterilerinde bulunması, özel günlerinde beyaz pantalon giyip kırlarda perende atan kadınlar… Örnekler çoğaltılabilir, ama bugünkü konumuz, reklam müziklerinde görülen ve illallah dedirten klişeler.

1. Tencere, tava ve bilumum diğer mutfak eşyasının perküsyon olarak kullanımı. Tamam Arçelik için yapıldı. Tamam çok da güzel oldu. Ama: a) Orada parmak izi göstermeyen ankastre ürün reklamı yapılıyordu, yani konunun “dokunma” ile doğrudan alakası vardı, b) Adamlar o reklamda koskoca Stomp ile çalıştılar.

Kast ajansından devşirme cici kızların “manikürüm bozulacak” edasıyla verdikleri performansta aynı heyecan seviyesini yakalamak mümkün değil, sevgili reklamcılar. Siz siz olun, Blue Man Group veya Stomp ile çalışacak bütçeniz yoksa uzak durun bu fikirden artık.

2. Makarna reklamlarındaki çakma Pavarotti’ler. Makarna İtalyanların dünyaya armağan ettikleri bir yiyecek. Tamam artık hepimiz biliyoruz bunu, sağolun. Makarna denince İtalya’dan, İtalya denince Napoliten’den, Napoliten denince çadır tiyatrosundan başka birşey aklınıza gelmez mi kuzum sizin? Zaten “Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi” edebiyatının hâlâ komik bulunduğu bir toplumdayız, siz bu algıyı güçlendirmeyin bari.

3. Bol yaygaralı, bol trompetli Balkan müzikleri. Evet çok eğlenceli ve keyifli. Ben de seviyorum. Fakat banka reklamlarında çok zorlama kalıyor. Hayatınızda kaç kez güle oynaya bankaya giden insan evladı gördünüz sevgili reklamcılar? Üzerinde “Keyifli Bankacılık” sloganı bulunan bir afişi bir banka şubesinde kendi gözlerimle görmemiş olsam, bu işin ne denli çığrından çıktığına inanmayabilirdim belki.

Bankaya kimse keyifli diye gitmiyor, siz öyle müzikler kullandığınız için de bu değişmeyecek. O plazalardan çıkıp biraz etrafta dolaşın lütfen!

4. Gençlere hitap eden reklamlarda pentatonik gamın fütursuzca kullanımı. Biliyorum, bir yerlerde gizli bir “Televizyon ve Sinema Reklamları Klişeler Tebliği” var. Ve orada, diyelim ki 25. maddenin (c) bendinde, deniyor ki: “Her kim ki sab-ı sübyana hitab eyleyen bir reklâm için musikî besteler, namütenahi pentatonik nam kefere makamından eserler terennüm eyleye…” Sanki ajans daha “gofret” derken birilerinin kafasında “pentatonik” yazan ışıklar yanıp sönmeye başlıyor. Gençlerin müzik zevki o kadar kıt değil, inanmazsanız listelere bakın, youtube’a bakın.

5. Keyif = Reggae. A ve B grupları gençliklerini sahillerde Bob Marley şarkılarıyla salınarak geçirmiş olabilir, ama artık bu klişeyi de geride bırakmamızın zamanı çoktan geldi. Açıp okuyun bakalım o şarkıların sözlerini, dertsiz-tasasız insan görüntülerinin arkasında kullanmaya uygun mu gerçekten?

Bonus Track: 6. Gitarı süpürge/kazma gibi tutan oyuncu. Bakın buna sahiden hiç gerek yok. Gerçekten enstrüman çalan ve son derece karizmatik görünüşlü bir dolu genç var ortalıkta, ulaşmakta güçlük çekiyorsanız ben yönlendireyim. Ama lütfen enstrüman çalıyormuş gibi yapan, bunu da hiç ama hiç beceremeyen oyuncular izlettirmeyin artık bize. Bundan çok daha iyisini hakediyoruz!

Son Yazılar
Sound Horus
Yönetici

Yaratıcılık denince ilk akla gelenlerden biridir reklam sektörü. Yine de bünyesinde bol bol klişe barındırır: Renksiz mutfaktaki kadın dağ gibi bulaşıkla didişirken renkli mutfaktaki kadının gülümseyerek işi bitirmesi...

Yardım